Geneza tatuaży

Geneza tatuaży

Obecnie możemy zaobserwować modę na tatuaże. Wielu z nas albo już je posiada, albo chciałoby je mieć. Moda nie oznacza jednak wykonania na ciele „czegokolwiek, byle było” (choć czasem tak jest), ale namalowania czegoś, co ma dla nas znaczenie: ważna data, portret dziecka/rodzica, symbole siły i odrodzonego charakteru, rodzaj grupy krwi lub rzeczy mocno związanej z naszym hobby. Powyższe informacje dotyczą czasów obecnych, ale czy wiemy skąd tak naprawdę wzięły swój początek tatuaże? Od ilu lat, a nawet wieków, istnieją? Co oznaczały wcześniej? Postaram się nieco wam przybliżyć ich genezę.
Od zarania dziejów tatuaż uważa się za dzieło sztuki. Wiele z nich wygląda jak namalowane obrazy albo wydrukowane zdjęcia- dopieszczone zostały wszystkie szczegóły, żeby oddać cały ich urok. Ja sama znam pewnego młodego artystę, który nie bazgrze a wręcz uprawia malarstwo na ciele, ale o tym wspomnę w innym tekście.
Tatuaże x lat wcześniej powiązane były z obrzędami na tle religijnym i pogańskimi obrzędami. Zaskakujące jest to, że istnieją wyniki badań, które poświadczają iż tatuaże swój początek wzięły już ok. dwanaście tysięcy lat przed naszą erą! Było to w przewadze na terytoriach w francuskiej Polinezji i wysp Hawajskich. Z tego właśnie języka wyróżniono znaczenie słowa tatuaż: „tatatu”, czyli naznaczenie czegoś. Tak wiec utrwalono naznaczanie ciała symbolami. Wraz z postępem cywilizacyjnym tatuaże uważano za przejaw rozrywki, zaczęto odchodzić od stricte religijnych spraw, zaobserwowano zmiany idące w kierunku wykonywania tatuaży związanych z radosnym życiem doczesnym (tzw. kultura mieszczańska).

Postaciami historycznymi, które posiadały tatuaże były:
- Ötzi (człowiek lodu), który zmarł 3300 lat przed naszą erą i którego szczątki odnaleziono na terenie Tyrolu w Alpach Ötztalskich. Zaobserwowano na jego ciele blisko 60 tatuaży;






- George V (król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii), któremu podczas morskiej podróży tatuaż wykonał japoński mistrz Hori Chiyo

- Winston Churchill (kotwica na ramieniu)


- Car Mikołaj II (symbol smoka, również na ramieniu)

- Królowa Wiktoria (wąż pyton)


- prezydenci Stanów Zjednoczonych: T. Roosevelt i F. D. Roosevelt, herby na klatkach piersiowych; wielu amerykańskich przedstawicieli władzy posiadało tatuaże, np. James K. Polk, Andrew Jackson, George Washington, Thomas Jefferson, Abraham Lincoln, William Howard Taft, Jimmy Carter.

- Thomas Edison (piec kropek na przedramieniu).

Prawdopodobnie wielu z tych postaci nawet nie kojarzycie, ale z pewnością znacie chociaż trochę historię twórcy żarówki elektrycznej, czy ostatniego cesarza rosyjskiego, a zarazem króla Polski.
Można śmiało rzec, że rozwojowi i powstawaniu tatuaży oraz idei utrwalania ważnych rzeczy na ciele, sprzyjał rozwój cywilizacyjny: ekspansja handlu, częste podróże poza zamieszkiwany teren (najczęściej podróże morskie) oraz chęci polepszania jakości życia. Nie tylko postaci historyczne, ale także zwykli ludzie i przedstawiciele grup zawodowych (marynarze, rybacy, handlarze) wykonywali sobie tatuaże u znakomitości tejże sztuki. Bo była taka moda, bo osoby które posiadały rysunki na ciele były uważane za kogoś lepszego, za osoby odważne i wyższe statusem materialnym w społeczeństwie.







Sytuacja kobiet również miała tu swój wkład. Wcześniej kobiety nie posiadały równych praw, co mężczyźni. Dlatego też chciały być uważane, chciały posiadać więcej przywilejów. O ile z początku kobiety tatuowano z przymusu (Olive Oatman porwana przez wojownicze plemię i sprzedana kolejnemu, której wykonano tatuaże na twarzy mające na celu szczęśliwe życie po śmierci ziemskiej: wówczas wiara w reinkarnację była powszechna), tak później tatuaże stały się sztuką, a przedstawicielki mojej płci chętnie zgłaszały się do sław
w owej dziedzinie, żeby pokazać że nie są słabymi i kruchymi istotami, a mają kontrole nad własnym życiem i są świadome swoich czynów.

(Olive Oatman)



Drodzy czytelnicy, nawet nie macie pojęcia, że tatuaże popularne i wykonywane obecnie, swój początek miały już w latach 1700-1800. Na przykład: czarne paski wokoło ramienia czy nadgarstka są obecnie modne. Ja sama przyznam, że taki wzór mi się podoba,
a gdyby dodać do tego przeplatany napis- mogłabym się zakochać ☺. Wiecie, że w wieku osiemnastym taki rodzaj malunku wykonywano w ramach kary i w zastępstwo za obcięcie uszu? Nie do pomyślenia, że coś co wcześniej uznawano za hańbę, teraz szczyci się popularnością. Ja i mam nadzieję, że także wielu z was, uważamy że taki wzór to nie wstyd ☺.

Wraz z upływem czasu zmieniały się nasze preferencje w dziedzinie tatuażu. Po właściwie setkach tysięcy lat (licząc od Ötziego) przyszła pora na tatuaże współczesne. Dla wielu posiadają ogromne znaczenie. Postanowiłam zrobić zdjęcia moim znajomym i przyjaciołom i prosiłam ich, żeby powiedzieli mi jakie mają one dla nich znaczenie. Żeby nie zanudzać, wybrałam kilka, a resztę pokażę w przyszłości. Zaczynajmy ☺:



Właścicielką powyższych tatuaży jest Maja. Ma 22 lata. Tatuaż przedstawia amerykańskiego rapera i wokalistę znanego pod pseudonimem Kid Cudi. Tatuaż ten jest początkiem rękawa. Napis poniżej wizerunku rapera przedstawia tytuł jednego z utworów Kid Cudi'ego.

Właścicielem jest Wiktor. Ma 24 lata. Jak łatwo zauważyć, jest wielbicielem muzyki i gitary- sam amatorsko na niej grywa. I przyznam szczerze, że nieźle mu to wychodzi ☺


Właścicielem jest Michał. Ma 22 lata. Jest trenerem personalnym, a tatuaży ma wiele. Jak stwierdził: „Znak zapytania - miałem ostatnio walkę z samym sobą i cały czas się zaskakuję, jeszcze nie wiem jakie jest moje prawdziwe ja.”

To byłoby chyba na tyle ☺. Jak widzicie, każdy tatuaż niesie za sobą historię, ale także historia niosła (i nadal to robi) ze sobą mnóstwo zmian.
Pozdrawiam! ☺

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz